Forum > Kamu Personeli > 4/C'li Geçici Personel > Devlet Personel Başkanlığına Başvurumuz

1 yıl önce yazıldı

ayhancivi

Ayhan Çivi

ayhancivi

2 yıl önce üye oldu.

Devlet Personel Başkanlığına Başvurumuz
Sayı : Haksen/2015-35 26.08.2015
Konu: 2015/8048 sayılı BKK

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
Devlet Personel Başkanlığına

25 Ağustos 2015 tarih ve 29456 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan 2015/8048 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki " Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İş Sözleşmeleri Sona Eren İşçilerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esasların " 1. Maddesinde;
29/12/2014 tarihli 2014/7140 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan " Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İş Sözleşmeleri Sona Eren İşçilerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar" ın 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "2 yıl içinde" ibaresi ile üçüncü fıkrasında yer alan "fesih işlemini müteakip 60 gün içerisinde" ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.
hükmüne yer verilmiştir. Söz konusu değişliğin yapılmasından önce;
1- Özelleştirilen kamu işletmelerinde çalışırken özel sektör işverenine devredilen ve halen çalışmaya devam eden işçilerden 2 yıllık süreyi aşanları,
2- Özelleştirilen kamu işletmelerinde çalışırken özel sektör işverenine devredilen işçilerden özel sektör işverenince iş sözleşmesi 6 aylık/2 yıllık süreler geçtikten sonra feshedilenleri,
3- Özelleştirilen kamu işletmelerinde çalışırken özel sektör işverenine devredilen işçilerden özel sektör işverenince iş sözleşmesi feshedilenlerden 60 gün içerisinde başvuru yapamayanları,
kapsayıp kapsamadığı konusundaki görüşünüzün konfederasyonumuza bildirilmesini arz ederim.

Ayhan Çivi
Genel Başkan
Facebook'ta Paylaş
1 yıl önce yazıldı

kaanAK

2 yıl önce üye oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=60vqxildtuE&feature=youtu.be

SAYIN BAŞKANIM. YUKARDA LİNKİNİ ATMIŞ OLDUĞUM SAYIN BAKANIN CANLI YAYIN KONUŞMASININ 29 İLE 31.DAKİKA ARASINDA YAPMIŞ OLDUĞU KONUSMAYI ALIP; DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞINA YAZI EKİNDE GÖNDERMEK GEREKİR. SAYIN BAKANIN ACIKLAMALARINI HİÇE SAYAN BİR DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI VE ÖZELLEŞTİRME İDARESİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ.
1 yıl önce yazıldı

kaanAK

2 yıl önce üye oldu.

SAYIN BAŞKANIM; SİZE DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞININ İNTERNET SİTESİNDE 5 DAKİKA ÖNCE YAYINLADIĞI BASIN ACIKLAMASINI AŞAĞIDAKİ SUNUYORUM.İLGİ ACIKLAMA DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞININ RESMİ İNTERNET SİTESİNDEN ALINMIŞ OLUP; DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞININ RESMİ İNTERNET SİTESİNDENDE GÖRÜLEBİLİR.

ÖZELLEŞTİRME UYGULAMALARI KAPSAMINDA GEÇİCİ PERSONEL ATANMA SÜRE ŞARTINA İLİŞKİN DUYURU
26 Ağustos 2015

Kamu kuruluşlarının özelleştirilmesini müteakiben devralan özel şirkette çalışmaya devam eden işçi statüsündeki personel, özelleştirme tarihinden itibaren 6 ay içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarına geçici personel statüsünde atanma imkanına sahipti. 2015 yılında yapılan değişiklik ile bu süre 2 yıla çıkarılmıştı.
2 yıllık sürenin kaldırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı 25/08/2015 tarihli ve 29456 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
Yapılan yeni düzenleme ile 2 yıl şartı kaldırılmış olup bu kapsamda yer alan personele özel sektörde çalışmaya süresiz devam etme ve istediği zaman bu haktan yararlanma imkanı getirilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İLGİ ACIKLAMAYI PAYLASTIM SİZE YUKARDA.NE DİYOR DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI BAKINIZ YUKARDA KAMU KURULUŞLARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİNİ MÜTEAKİP DEVRALAN ŞİRKETTE ÇALIŞMAYA DEVAM EDEN PERSONEL DİYOR.DİKKATİNİZİ ÇEKİYORUM.ÇALIŞMAYA DEVAM EDEN PERSONEL.

YAHU BAŞKANIM DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI RESMİ OLARAK BASIN ACIKLAMASINDA BUNLARI DİYOR; ORAYA GİDİNCE ORDAKİ BÜROKRATLAR YOK KARDEŞİM ESKİYE İŞLETEMEYİZ BUNU DİYOR.YAHU ESKİYE YÖNELİK CIKMIS KANUN ZATEN.SEN KENDİN DİYOSUN BAK YUKARDA DEVRALAN ŞİRKETTE CALISMAYA DEVAM EDEN DİYOSUN EYYY DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI.KENDİ KENDİNİ ÇELİŞKİYE DÜŞÜRÜYOR ACIKLAMA.

SAYIN BAŞKANIM BİLGİLER; RESMİ ACIKLAMALAR YUKARDA.SİZDE DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞININ SİTESİNE GİRİP BUNU GÖREBİLİRSİNİZ.BEN DAHA NE DİYİMKİ.YORUMDA KARARDA SİZİN.
1 yıl önce yazıldı

cenk34

1 yıl önce üye oldu.

sayın başkan.. bir personelin hala çalışmaya devam etmesiyle işten çıkarılmış olması neyi değiştirir? bu kendi suçumu ki? bu düzenleme açıkça geçmişte de özelleştirme nedeniyle mağdur olan herkesi kapsıyor gibi ama sizler daha iyi bilirsiniz.. umuyoruz özelleşen kurumlardan geçmişte işten çıkarılanlar dahil herkes için güzel bir haber çıkar.. herkes aynı mağduriyeti yaşıyor hat da işten çıkarılanlar misliyle daha fazla mağdur.. bu düzenlemenin amacı inşaallah budur ve herkes için güzel sonuçlanır.. halen çalışana yada özelleşmek üzere olan kuruma yönelik bir düzenleme olsa 60 günlük süre söz konusu bile olmazdı bu düzenlemede.. ve kurumun ne zaman özelleştiği yada işte halen çalışıp çalışmıyor olması personelin elinde olan birşey olmadığına göre diğer türlü büyük bir haksızlık olacağını düşünüyorum..bu yönde yardımlarınız için ve konuyla ilgilendiğiniz için teşekkürler..saygılar..
1 yıl önce yazıldı

edirne22

1 yıl önce üye oldu.

Sayin baskanim ozellestirme idaresi ve devlet personel baskanligini aradim ben tredasta teknisyenim isten cikarilsak 4c gecebilirmiyiz dedim bu kanun bundan sonra ozellesecekler icin gecerli soz faydalanamasiniz dedi sayin bakan tvlere cikarak herkes rahatla calissin dedi bu esitlige uyarmi bende kpss sinavina girdim bizler buraya boyle girdik dustugumuz durumlara bakin arkadaslar okumayin sadece yoratin bu ulkede aglamatan cocuga meme yatalimatok yapin akparti merkeze bakanlara email
1 yıl önce yazıldı

aadem

2 yıl önce üye oldu.

tam kanun metni belli olmadığından şuan konuşulanlar asılsız tüm 2009 sonrası özelleşmiş mağdur edaş çalışanı teknisyen ve teknikerlerin bu işe kulak vermesi gerekiyor hala saçma bir halde sınır koyulması ve insanlara süre konması gibi bir yanlışa yanlışla devam etmek çok mantıksız bir arkadaş şanssız faydalanamıyor bir arkadaş şanslı
faydalanıyor yeni satıldı diye yapmayın etmeyin insalara yol gösterin mağduriyet yapmayın insanlara ekmek lazım milleti bunalıma sokmayın her mağdur personelin bimere dpb oib tüm birimlere dilekçe ile başvurumasını istiyorum dpb verdiğim dilekçenin cevabını sizlerle paylaşacağım gelen sonuca göre mahkemeye başvuru yapacağım bilgilerinize sunarım.
1 yıl önce yazıldı

edirne22

1 yıl önce üye oldu.

Sayin arkadaslar bu yorumlari okumakla kalmayin yorum yapalim haberlesin ozellestirmede birlik olamadigimiz icin bunlar geldi basimiza ozellestirme idaresi personel baskankigi tredasta bikac ay once isten cikarilan arkadasimizin basvurusunu kabul etmedi butun ozellesen arkadaslar heryeri maile bogalim bu sansi kacirirsak gunun birinde bizide isten atarlami diye korkuyla yasamaya devam ederiz sendikalara sesleniyom basta turk is nerdesiniz yeterknce zulme ugradik burayi bakiyom 100 kisi okumus yorum yapan yok tasin altina elimizi sokalim dava ise dava gecmisi kapsamiyo benim coluk cocugum yokmu yeni ozellescek arkadas garantili biz posasi sikilmis portakal hadi arkadaslar birlik olalim sayin baskan ayhan civi size guveniyoruz bu isi siz cozersiniz
1 yıl önce yazıldı

aadem

2 yıl önce üye oldu.

sonuçta bu işte bu kadar net karar çıkmışken hala esk özel yeni özel diye sonuç çıkaran oib ve dpb çalışanlarını madur insanlara yardımcı olmadıkları için kınıyorum
1 yıl önce yazıldı

edirne22

1 yıl önce üye oldu.

Sayin uyeler kinamakla bu is olmaz ozellestirme idaresini personel tesskilat dairesini arayalim milletvekillerini arayalim sendikalari arayalim gerekirse dava acalim secim geliyo bize yardim etmek zorundalar birsuru ozellesen yer var bakiyom bikac kisi yorum yaziyo bukadarmiyiz biz ya adankar gecmise uygulamiyo bu kanunu arkadalar bi hakkimiz daha gidiyo sesimi duyan kimse yokmu
1 yıl önce yazıldı

edirne22

1 yıl önce üye oldu.

Onlara hukumetten yazi gelmeseBunlar oib devlet personel ordaki memurlar bakanliga sordular uygulamayin denildi onlar uygulamiyo calisma bakani mujde gibi verdi bize uygulama yok kime yariycak bu kanun yetkililerden sorunu cozulmesi istiyiruz ozellesen yerdeki arkadaslar sesiniz gelmiyo
1 yıl önce yazıldı

edirne22

1 yıl önce üye oldu.

kanun bu haliyle kimseye yarar saglamıyo öib aradım ben 2005 yılında işe girdim sure sınırlaması bizi kapsıyo ise bile işe irisimiz 2015 4c gecis esaslarında özellesme kapsamından sonra işe girdiğim için yine olmuyo tedas 2004 yılında kapsama alındı.yeni özellesecek yerlerdede özellesme kapsamına alındıktan sonra işe girenlerde bu kanundan yararlanamıyo arkadaslar kanun kimseye faydası yok burdaki amac 4 c ye adam almamaktır.yeni özellescek yerdeki arkadaslarımız bile sevinemez bu kanuna özellesme kapsamından sonra girdiysen yine yararlanamıyon sayın bakanın müjde olarak verdiği kanun hiç bişe yaramamaktadır.sendikalara tesekkür edelim herseyi aleyhimize seslerini çıkartan yok
Forumumuzda konulara cevap yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.