Forum > Kamu Personeli > 4/C'li Geçici Personel > Özelleştirmeye İlişkin 2015 4/C Bakanlar Kurulu Kararı Yayımlandı

1 yıl önce yazıldı

ayhancivi

Ayhan Çivi

ayhancivi

2 yıl önce üye oldu.

Özelleştirmeye İlişkin 2015 4/C Bakanlar Kurulu Kararı Yayımlandı
Özelleştirilen Kamu İşletmelerinden diğer kamu kurum ve kuruluşlarına 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre nakledilen personelle ilgili 2015 yılına ait Bakanlar Kurulu kararı 31.12.2014 günlü Resmi Gazetenin Mükerrer sayısında yayımlanmıştır.

Bu karara göre;

1- Özelleştirilen kamu işletmelerinin devrinden itibaren satın alan özel sektör işverenince 2 yıl içinde sözleşmesi feshedilen işçiler de 4/C'li olabilecekler.

2- Halen 4/C maddesine göre çalışmakta olan personel ile bundan sonra 4/C'li olacak personel artık her yıl çıkış-giriş yapmadan ve yeni bir sözleşme imzalamadan emekliliği hak edinceye kadar çalışmaya devam edebilecekler.

3- Karara göre mali haklarda herhangi bir değişiklik olmamıştır.
4- Yüzde 70 oranında özürlü çocuğu bulunan personele bir yılda 10 güne kadar mazaret izini verilebilecek.

not: Türkiye İstatistik Kurumunda 4/C'li olarak çalışan personele ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayımlanmadığı için içeriğiyle ilgili henüz bilgi ulaşmamıştır.
Facebook'ta Paylaş
1 yıl önce yazıldı

muratk

1 yıl önce üye oldu.

Sayın başkanım bir sorum olacak. Kararda Madde 2'de "Programa alınma tarihinden sonra özelleştirme programındaki kuruluşlarda istihdam edilmeye başlanılan personel bu esaslardan yararlanamaz." denilmektedir. Yani bu madde uyarınca kuruma, kurumun özelleştirme kapsamına alındığı tarihten sonra işe giren personel 4/C hakkından faydalanamayacak mı?
Örneğin ben Tedaş'da 21.12.2004 tarihinde işe başladım ancak Tedaş 02.04.2004 tarihinde özelleştirme kapsamına alındı. Benim şu an çalıştığım Edaş devredileli 1,5 yıl oldu. Ben şu an başvursam 4/C statüsünde değerlendirilebilirmiyim?
1 yıl önce yazıldı

ayhancivi

Ayhan Çivi

2 yıl önce üye oldu.

Bakanlar Kurulu kararının 2 nci maddesindeki amaç ve kapsama ilişkin hükümlere göre;

Özelleştirme programına alındığı tarihte fiilen çalışan personeli kapsadığı belirtilmektedir.

Bu nedenle, özelleştirme programına alınma tarihinden sonra istihdam edilen personeli kapsam dışında tutmaktadır.

Maddeye göre sizin kapsam dışında olduğunuz anlaşılıyor.
1 yıl önce yazıldı

ayyildiz20

1 yıl önce üye oldu.

başkanım bi kurumun özelleştirme kapsamına alınması neye göre belirlenir? çünkü kurumlar 1995-2004 arasında hep benim bildiğim kapsama alındı, benim sorum şu atıyorum resmi gazetede diyorki şu şu santrallerin 02.02.2015 tarihinde özelleştirilmesine karar verildi bumudur kapsama alınması yoksa
a santralinin 01.01.1995 tarihli 333 no lu kararla özelleştirme kapsamına alınması bumudur yoksa biraz garip oldu ama anlarsınız eminim 2012 de işe girdim bu arada benim akıbetim nedir
1 yıl önce yazıldı

ayyildiz20

1 yıl önce üye oldu.

http://www.enerjimagazin.com/haber-2224-SEAS-TUNCBILEK-ORHANELI-ve-BLI-Ozellestirme-Kapsamina-Alindi.html demek istediğim buydu santraller nezaman alınmış sayılır buna göre?
1 yıl önce yazıldı

ayhancivi

Ayhan Çivi

2 yıl önce üye oldu.

4046 sayılı Özelleştirme Uygulamalarına ilişkin Yasaya göre, kurum ve kuruluşlarının özelleştirme kapsamına alınması yetkisi Özelleştirme Yüksek Kuruluna verilmiştir. Bu kurulun aldığı karar tarihinin esas alınması gerekiyor.
Özelleştirme kapsamına alınması ön hazırlık işlemidir.
Özelleştirilmesi (satılması) kararı ise en son yapılan işlemdir.
Bu durumda sizin de kapsam dışında olduğunuzu söyleyebiliriz.
Bu konunun hukuka uygun olup olmadığı konusu tartışmalıdır.
Bunu kısa bir süre sonra açacağım başlıkta değerlendireceğim.

1 yıl önce yazıldı

ayyildiz20

1 yıl önce üye oldu.

sagolun başkanım 4c gecebilirz belki derken desenize oda olmuyor artık
1 yıl önce yazıldı

ayyildiz20

1 yıl önce üye oldu.

peki tam anlamıyla programa alınma tarihi öibye sorulacakmı başkanım benım dusunceme gore nerdeyse cogu kısı 4c gecemez eger busekıldeyse muhtemelen oibnin sitesinde yayınladıgı tarıhten ıtıbaren ıse gırenler de olabılır kıbence hepsı yanlıs nıye boyle bı karar cıktı kı ya ınsanların hayallerıyle oynanması cok kotu
1 yıl önce yazıldı

kkartalcem37

1 yıl önce üye oldu.

Çalıştığım iş yeri 23 Aralık 2014 tarihinde devretme işlemleri tamamlanarak özel sektöre devredildi. 1.1.2015 tarihinde yürürlüğe giren yeni 4c kararnamesindeki 4c ye geçiş süresinin 2 yıla çıkarılması bizim için geçerli olurmu.
1 yıl önce yazıldı

ayyildiz20

1 yıl önce üye oldu.

MADDE 2- (1) 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun çerçevesinde özelleştirilmek üzere özelleştirme programına alınan kuruluşlarda (iştirakler hariç) istihdam azaltanına gidilmesi veya bu kuruluşların kamu tüzel kişiliğinin sona ermesi, devredilmesi, küçültülmesi, faaliyetlerinin durdurulması, kapatılması, tasfiye edilmesi halinde veya diğer sebeplerle bu kuruluşlarda programa alınma tarihi itibarıyla İş Kanunu hükümlerine tabi daimi veya geçici işçi statüsünde istihdam edilen ve 4046 sayılı Kanunun değişik 22 nci maddesine göre nakil hakkı bulunmayan personelden iş sözleşmesi özelleştirme tarihinden önce kamu tarafından veya özelleştirme tarihinden sonra 2 yıl içinde özel sektör tarafından; kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona erdirilenler 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (C) fıkrasının ikinci paragrafı kapsamında kamu kuram ve kuruluşlarında istihdam edilirler. Programa alınma tarihinden sonra özelleştirme programındaki kuruluşlarda istihdam edilmeye başlanılan personel bu esaslardan yararlanamaz // başkanım iyice okuyunca 1994te kapsama alınan kuruluşlardaki personel 2 yıl ıcınde sırketten atılırsa 4c li olur fakat bence öibnin resmi sitesinde yayınlandıkdan sonra işe girenler 4cli olamaz diyor sizce ? ve bu maddeye itiraz edilecekmi
1 yıl önce yazıldı

kaanAK

1 yıl önce üye oldu.

Sevgili başkanım merhaba.

Gerçekter yayınlanan mevzuatı eshef ve hayretler içerisinde okudum, yorumladım ve bir çok hukukcuya yorumlattım.

Çıkan mevzuatın TORBA KANUNDA ÇIKAN YASAYLA UZAKTAN VEDE YAKINDAN HİÇ BİR İLGİSİ YOK. Bakanlar kurulu nasıl süre koyar; bakanlar kurulu meclisin üstündemidir.

Lütfen bu mevzuatın yürülüğünün durdurulması için hukuki yollara başvurunuz. Siz 4c lilerin vede 4cli olmak isteyenlerin sesi ve kalbisiniz.Sivil toplum kuruluşusunuz.Hukukcılarınız var. Lütfen bizlerin duasını alınız değerli başkanım ve mevzuatın yürülüğünün durdurulması için hukuk mücadelesi veriniz.

Şimdiden teşekkür ederim.
Forumumuzda konulara cevap yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.